Gydant limfedemą – masažas tik rankomis, vyniojimas su porolonais ir elastiniais bintais

Nugalėtas krūties vėžys – lyg pirmas sėkmingai įveiktas mūšis. Be jo dažnai dar tenka suvaldyti limfedemą, kylančią dėl limfinės sistemos pažeidimo. Mat, operuojant krūtį, neretai dar šalinamas vienas ar daugiau pažasties limfmazgių, dėl ko sutrinka limfos tekėjimas. Kaip įveikti šį sutrikimą? Kineziterapeutė, limfotakos specialistė Giedra Bušmanienė tikina: „limfodrenažinis masažas, atliekamas rankomis, vyniojimas su porolonais ir elastiniais bintais po krūties vėžio prilygsta kone stebuklui“.

Patirtis – iš Vokietijos

  1. Bušmanienė, turinti 25-erių metų kineziterapeutės patirtį, yra viena iš keturių Lietuvos kineziterapeutų, išmokusi „Klose Training“ (JAV) mokyklos organizuotose mokymuose, kurie vyko Vokietijos Foldi klinikoje, dirbti su pacientais, kuriuos vargina limfos tekėjimo sutrikimai. Į šią kliniką gydytis limfos tekėjimo sutrikimų atvažiuoja pacientai iš viso pasaulio, nes būtent čia atrasta ir ištobulinta viena veiksmingiausių limfedemos gydymo sistemų. Pagal šią sistemą dirba ir G. Bušmanienė. Jos rankomis atliekamas limfodrenažinis masažas ypač aktualus, kai po krūties vėžio gydymo pašalinus limfmazgius, pažastyje pradedamas jausti nemalonus tempimas, tinimas ar net rankos skausmas. Tai – pirmieji limfedemos arba pažeistos limfinės sistemos požymiai. O kai pakinta limfos tekėjimas, nepasišalinę iš audinių skysčiai įprastai ima kauptis krūtinės, krūties srityse arba rankos audiniuose. Tokiais atvejais kineziterapeutė moterims taiko kompleksinį gydymą. Jį sudaro limfodrenažinis masažas rankomis, vyniojimas su porolonais ir elastiniais bintais, kineziterapija, odos priežiūra, kompresinių rankovių pritaikymas, mokymai, ką moterys turėtų daryti namuose, kad išvengtų minėtų sutrikimų. Beje, kaip pastebi specialistė, iki šiol vis dar stinga informacijos, kaip, persirgus krūties vėžiu, veiksmingai suvaldyti limfedemą ir kur kreiptis pagalbos.

G. Bušmanienė pastebi, kad iki šiol vis dar stinga informacijos, kaip, persirgus krūties vėžiu, veiksmingai suvaldyti limfedemą ir kur kreiptis pagalbos. Asmeninio albumo nuotr.


Limfinė sistema – lyg organizmo šluota

Svarbi šios sistemos funkcija – ne tik skysčių drenavimas. Ji dar formuoja imunitetą, saugo organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio, filtruoja, neutralizuoja ir šalina organizmo toksinus. O tai ypač svarbu organizmui sveikstant ir ne tik po krūtų onkologinių susirgimų. Žmogaus organizme nuolat cirkuliuoja 1-2 l limfos. Limfinė sistema labai svarbi ir imuninei reakcijai, nes limfmazgiuose susidaro didžiulis kiekis limfocitų. Jie lyg budrūs kariai organizme atranda ir naikina bakterijas, grybelius, virusus. Vystantis limfedemai gali sutrikti emocinė būklė, pradedamas jausti energijos stygius, nuovargis tampa nuolatiniu palydovu. Štai kodėl labai svarbu, pagijus po krūties vėžio, laiku reaguoti ir pažinti limfinės sistemos sutrikimus bei užbėgti už akių rankos tinimui. O kadangi limfinė sistema, nors ir lygiagreti kraujotakos sistemai, veikia be pagrindinio organizmo siurblio – širdies, jos tekėjimas labai priklauso nuo aplinkinių raumenų, kūno diafragmų darbo.

Limfinė krūties sistema


Unikalus metodas

Vokiečių gydytojų profesorių šeima Michaelis ir Etalka Foldi 1979 metais atidarė savo kliniką ir ištobulino limfedemos gydymą, pritaikydami tam tikro tamprumo ir storio poroloną, kuris dedamas ant sutinusios rankos ir apvyniojamas tam tikro tamprumo elastiniais bintais. Įvertinus ligos stadiją ir ligonių būklę, parenkamas individualus gydymo planas. Porolonai mažina limfos grįžimą, kaupimąsi ir audinių tinimą. Suvyniota ranka rekomenduojama būti 12-24 val., po to vilkimos kompresinės rankovės.

„Taip moterys gali kontroliuoti limfedemos vystymąsi, išvengti skausmų ar tinimų“, – pasakoja G. Bušmanienė.

Vienai pacientei po kasdien atliekamų procedūrų ranka per dvi savaites suplonėjo trimis centimetrais, pasikeitė jos struktūra: ji tapo minkštesnė, lengvesnė. Akivaizdu, kad tokia komplikacija temdė ne tik moters gyvenimo kokybę, bet buvo ir estetiškai nemaloni.

„Šio metodo dėka limfedema gali būti veiksmingai kontroliuojama ir neprogresuoti, – pastebi specialistė. – Nei JAV, nei Vokietijoje geresnio metodo negu limfodrenažinis masažas, atliekamas rankomis, ir vyniojimas į poroloną dar neatrasta“.

Toks metodas pasaulyje taikomas jau daugiau nei 40 metų.

Masažas rankomis, vyniojimas su porolonais ir elastiniais bintais padeda suvaldyti limfedemą.


Suvaldyti limfą nėra paprasta

Limfodrenažinis masažas, atliekamas specialistės, įprastai pradedamas masažu krūtinės srityje, žemiau raktikaulių. Mat, visa limfa suteka į šią vietą. Čia ji patenka į veninę sistemą. Tad, jei dėl tinimo, sukelto limfotakos sutrikimų, būtų sutinusi ranka, masažą reikėtų pradėti ne nuo jos, o nuo srities po raktikauliu.

„Masažuojant labai svarbu nukreipti limfą į kitus kūno regionus, kad ji nesikauptų toje vietoje, kur pašalinti limfmazgiai, – aiškina G. Bušmanienė. – Jei tai nepadaroma, o masažuojama tik ranka, limfa toliau neteka, o pakyla iki pažasties ir ten prasideda tinimas. Taip pat labai svarbu dirbti su randais, kurie judinami, masažuojami“.

Beje, kineziterapeutė nesistebi, jei tinimai atsiranda prabėgus net metams ar dešimčiai po limfmazgių šalinimo. Tai gali išprovokuoti nuovargis, stresas. Kaip atskirti dėl limfos kaupimosi atsiradusį rankos tinimą? Spustelėjus limfedemą, ilgai išlieka duobutė. Kineziterapeutė pastebėjo, kad Lietuvos ligoninėse ir sanatorijose limfodrenažinis masažas įprastai atliekamas kompresiniais aparatais. Taip organizmui padaroma žala. Mat, aparatas įprastai išmasažuoja tik ranką ir sustumia limfą į pažastį, kurioje pašalinti limfmazgiai, o tai tik dar padidina tinimą. Toks masažas limfodrenažiniu aparatu tinka sveikiems, o turintiems limfedemą ne.

Verta žinoti

Štai į ką turėtų atkreipti dėmesį moterys, kad laiku pastebėtų progresuojančią limfedemą:

  • tinimas krūties, krūtinės, peties, rankos ar plaštakos srityse, nemalonus pilnumas ar sunkumas, skausmas minėtose srityse;
  • apsunkintas rankos judėjimas, pakitęs peties, rankos ar plaštakos sąnarių lankstumas. Oda šiose srityse tampa pernelyg standi, kieta, praranda elastingumą;
  • papurtusi ranka, sunku ją įvilkti į drabužius. Akivaizdu, kad jų rankovės tapo ankštos;
  • saugoti nuo vabzdžių įkandimo, nudegimo, pervargimo.

Tai įdomu

Žinomas psichoterapeutas, psichologas ir homeopatas Valerijus Sinelnikovas tikina: limfinės sistemos sutrikimai įspėja, kad laikas atkreipti dėmesį į svarbiausius dalykus: meilę, džiaugsmą ir kuo dažniau palepinti save.

Vilma Srėbaliūtė
Nuotraukos: Deposit Photos

1 Komentaras

  • Aiva
    2 metai ago Reply

    Labas vakaras…Labai reikia mano mamai tokio masažo…Mes gyvename Šiauliuose…Ačiū

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas šalia komentaro.