Rentgeno spinduliai – ODA PO RADIOTERAPIJOS

Radioterapija, yra seniausias vėžio gydymo metodas po operacijos. Savo veiksmingumu pasižymi dėl jonizuojančios spinduliuotės naudojimo. Tai padeda daugeliui žmonių pasveikti, tačiau spinduliuotės gydimas yra siejamas ir su kai kuriais šalutiniais poveikiais. Kaip oda reaguoja į rentgeno spindulių poveikį ir kaip ją apsaugoti?

KAS YRA RADIOTERAPIJA?

Tikriausiai dauguma suaugusiųjų per savo gyvenimą yra turėję kontaktą su rentgeno (X-ray) spinduliais, pavyzdžiui, norint nustatyti lūžį ar naviką. Tačiau, onkologinio gydymo metu naudojamos daug didesnės radiacijos dozės, o apšvitinimas trunka ilgiau, taip naikinant vėžines ląsteles. Gydymas šiuo metodu trunka apie 5-7 savaites.

Vis dėlto, radioterapija turi trūkumų – ji tiek pat kenkia sveikoms ląstelėms, todėl verta naudoti turimus apsaugos metodus ir sušvelninti nemalonų radiacijos poveikį.

RADIOTERAPIJA – ODOS KOMPLIKACIJOS

Šalutinis radiacinės terapijos poveikis kiekvienam pacientui pasireiškia skirtingai. Vieni pacientai jaučia minimalias šalutines reakcijas, kiti išgyvena sunkesnes šalutinio poveikio formas. Kaip sureaguos pacientas ir kokie šalutiniai poveikiai pasireikš, priklauso nuo įvairių veiksnių, įskaitant odos tipą ir švitinamo ploto dydį. Radioterapeutas ar slaugytoja paprastai informuoja pacientus, kokių komplikacijų jie gali tikėtis, kaip nuo jų apsisaugoti ir kokią kosmetiką naudoti po radioterapijos.

RADIOTERAPIJA – ŠALUTINIS POVEIKIS

Dažniausiai pasireiškiantys spindulinės terapijos poveikiai yra odos paraudimas arba patamsėjimas, skausmas ir dirginimas (panašiai, kaip po saulės nudegimo). Reikėtų prisiminti, kad paprastai, po radioterapijos oda nesureaguoja iš karto, tačiau tolimesnių sesijų metu jos būklė gali blogėti. Kai pasireiškia nerimą keliantys simptomai, svarbu iškart informuoti gydytoją.

Be to, jei oda neigiamai reaguoja į spindulinį gydymą, ji gali luptis ir pūslėti. Lokalus plaukų slinkimas apšvitintoje vietoje taip pat gali būti viena iš komplikacijų.

ODA PO RADIOTERAPIJOS – KĄ TEPTI?

Odos apsauga radioterapijos metu ir po jos yra labai svarbi, nes gijimo procesas yra ilgas ir sukelia nepatogumų pacientams. Geriausias sprendimas yra naudoti tinkamus preparatus, palaikančius radiacijos veikiamos odos regeneraciją. Vienas iš jų yra specialus „Pharmaceris X“ odos kremas po radioterapijos, kurio formulė buvo sukurta atsižvelgiant į apšvitintos odos poreikius. Kreme esanti folio rūgštis, stimuliuoja sveikų odos ląstelių dalijimąsi ir atsinaujinimą. Šis kremas taip pat apsaugo DNR nuo rentgeno spindulių, kad oda galėtų greičiau pašalinti pažeidimus. „Pharmaceris X“ linija turi ir subtilų kremą, skirtą reabilitaciniam masažui. Jis skirtas odai, kuriai po onkologinės radioterapijos reikia giliai regeneruoti ir rekonstruoti lipidinį sluoksnį taikant reabilitacinius masažus.

ODOS PRIEŽIŪRA PO RADIOTERAPIJOS – PAPILDOMOS GAIRĖS

Be specializuotos dermakosmetikos naudojimo, vadovaukitės šiais patarimais:

  • stipriai netrinkite odos, pvz. šiurkščiu rankšluosčiu ar kempine, kad jos nepažeistumėte;
  • venkite parfumuotų odos produktų (muilo, losjonų);
  • nenaudokite kvepalų ar dezodorantų apšvitintoje odos vietoje;
  • kūno plovimui naudokite subtilius preparatus (tai gali būti kūdikių muilai, tačiau geriausia apie tai pasikonsultuoti su gydytoju);
  • neepilijuokite spinduliais apdorotų vietų.

Nuotraukos: gamintojų, pexels.com

Palikti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas šalia komentaro.